Wednesday, September 19, 2018

GET READY FOR A NEW BOOK RELEASE, "SECRETS FOR A HAPPIER MARRIAGE: A Bed of Thorn-less Roses"


Greetings brethren!
Marriage and family anchored to God stands firms forever
 Global increase rate of marital violence and divorce among Christians and others is alarming high. Courtship and marriage starts happier but in circumstances they run or end violently or with divorce and occasionally with murder and/or suicide. Married couples are responsible for happier growth of their marriage, whenever they leave room for evils; their marriage becomes a fiery burning furnace. Efforts to rescue a marriage on turmoil should be done as early as possible, unless otherwise, marital conflicts and violence reach a point of no return where divorce remains the only option. 


Love at first sight can be restored back, yes it can, and the marriage can be nourished as it was before, during those days on wedding. The aim of this book is to teach you secrets for a happier marriage. Secrets to restore back your marriage to as younger and happier as it was. Those secrets are written in the holy Bible, but they are revealed and explained simply in this book.  

The book will be released on Monday, 24.09.2018....SAVE THE DATE...NEVER MISS YOUR COPY...IT IS A VERY POWERFUL BOOK WHICH WILL SURELY TRANSFORM YOUR MARRIAGE FOR GOOD

KISWAHILI
Migogoro ya ndoa inayoweza kupelekea kuvunjika kwa ndoa imeongezeka sana kwa wanandoa wote wakiwamo wa Kikristo. Wakati wa uchumba, ndoa na harusi, na miaka ya kwanza ya ndoa, huwa ni kipindi kitamu sana kwa wachumba na wanandoa. Lakini hufikia wakati mambo hubadilika na ndoa kuwa kama tanuru liwakalo moto...ndani ya nyumba hakukaliki na suluhu pekee linaloonekana kwa wanandoa wengi huwa ni talaka. 

Penzi la kwanza linaweza kurudishwa na kuchipushwa upya, na kuyafanya maisha ya ndoa yakawa ya furaha, amani na upendo kama penzi changa lenye raha tele. Ipo siri katika kuchipusha penzi la wanandoa kila iitwapo leo, siri inayoweza kufufua penzi linaloelekea kufa, siri inayoweza kuzuia talaka isitokee. Siri hizi zote zimeandikwa katika kitabu hiki kwa lugha nyepesi zaidi ili kila mmoja wetu aweze kufaidi yaliyomo. 

Kitabu kitatoka siku ya Jumatatu, 24.09.2018...kumbuka tarehe na siku hiyo.....USIKOSE KUJIPATIA NAKALA YAKO....NI KITABU CHENYE NGUVU NA UHAKIKA WA KUIBADILI KABISA NDOA YAKO KUWA YENYE UPENDO NA AMANI.


No comments:

Post a Comment

Featured Post

MARRIAGE: DEFINITION, ORIGIN, PURPOSE AND HAPPINESS

Dear brother/sister, greetings in the name of Jesus Christ. Today I want to share with you a very minor part of our powerful, lovely an...

Popular Posts